Wiemy doskonale, że jednym z podstawowych elementów każdego „programu odchudzania” jest odpowiednia dieta, czyli ograniczenie produktów sprzyjających utrzymywaniu tkanki tłuszczowej. Jednak co zjeść przed treningiem? Kiedy mówimy o „diecie dla osoby ćwiczącej na siłowni”, część z nas okazuje sceptycyzm i przywołuje stereotypowy obrazek kulturysty pochłaniającego ogromne ilości kurczaka z ryżem. Niesłusznie. Dieta jest ważna dla każdego z nas, niezależnie od częstotliwości i intensywności treningu oraz celu jaki chcemy osiągnąć.

Spis treści
1. Czy przed treningiem trzeba jeść?
2. Dieta osoby trenującej: 7 produktów, o których warto pamiętać
3. Co jeść przed siłownią? – numer 1 na liście pytań
4. Co jeść przed treningiem rano, a co przed treningiem po południu?
5. Co jeść po treningu?

Czy przed treningiem trzeba jeść?

Co zjeść przed treningiem – 7 produktów, o których musisz pamiętać

Osoby najbardziej zdesperowane, oczekujące błyskawicznych rezultatów, nierzadko popełniają błąd polegający na równoczesnym rozpoczęciu drastycznej diety i ostrych treningów. Wychodzą z założenia, że aktywność sportowa ma pomóc w osiągnięciu wymarzonej sylwetki poprzez spalenie nadmiaru tłuszczu. Należy jednak uważać.

Faktycznie, w procesie odchudzania, poprawiania kondycji i kształtowania muskulatury, odpowiednio zaplanowane treningi mają ogromne znaczenie. Są wręcz niezbędne by ograniczyć tkankę tłuszczową. Jednak, by proces spalania tłuszczu przebiegał prawidłowo i nie wiązał się z niekorzystnymi skutkami ubocznymi, konieczne jest dostarczenie energii i odpowiednich składników odżywczych.

Co zjeść przed treningiem: 7 produktów, o których warto pamiętać

Zanim zaprezentujemy top-listę (oczywiście subiektywną, bo przecież wiele zależy od osobistych gustów) produktów żywnościowych dla osoby uprawiającej sport, przypomnijmy podstawowe kategorie składników niezbędnych naszemu organizmowi oraz ich znaczenie: >

Co zjeść przed treningiem – 7 produktów, o których musisz pamiętać

węglowodany dostarczają energię niezbędną zarówno do prawidłowego działania naszego organizmu i przemiany materii, jak i do ponadstandardowego wysiłku; jest to podstawowe źródło energii, u osób ćwiczących do 70% udziału w ogólnym bilansie energetycznym,

– białko jest niezbędne do wzrostu i rozwoju mięśni; nie można zapominać o tym, że jest to składnik niezbędny również tym, którzy są dorośli i pozornie osiągnęli już „docelową” masę mięśniową (tkanka mięśniowa ulega naturalnej degradacji, tak więc konieczna jest jej nieustanna regeneracja), >

– tłuszcze również dostarczają nam energię, choć w mniejszym stopniu niż węglowodany (do 30% w bilansie energetycznym); najzdrowsze są jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, obecne w rybach i tłuszczach rybich, >

– witaminy i mikroelementy mają znaczenie dla działania poszczególnych części układu pokarmowego, krwionośnego, oddechowego, kostnego, nerwowego, słowem – dla całego organizmu; aktywność fizyczna powoduje zwiększenie zapotrzebowania na witaminy i minerały, dlatego należy pamiętać o dostarczaniu ich w odpowiedniej ilości.

Nie ma czegoś takiego jak „najważniejsze produkty w diecie sportowca”. Można jednak wskazać te, które na pewno sprawdzą się jako zdrowy i pożądany element posiłków.

Nawet jeżeli nasze treningi nie są intensywne i nawet jeżeli nie dążymy do osiągnięcia ponadstandardowej muskulatury, powinniśmy zadbać o to, by w naszej diecie obecne były:

– produkty pełnoziarniste (węglowodany),
– makarony (węglowodany),
– chude mięso (białko, mikroelementy),
– jajka, sery, mleko (białko, witaminy mikroelementy),
– ryby (tłuszcze, witaminy, mikroelementy),
– owoce (węglowodany, witaminy, mikrolementy),
– warzywa (węglowodany, witaminy, mikrolementy).

 

Co jeść przed siłownią? – numer 1 na liście pytań

Jeżeli chodzi o wątpliwości dietetyczne, to takie pytanie ćwiczący w klubach UP zadają nam chyba najczęściej. W naszej społeczności UP nie brakuje osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z treningami na siłowni, nic więc dziwnego, że chcą one skonfrontować stereotypy (wspomniany wcześniej „osiłek opychający się kurczakową sałatką”) z rzeczywistością.

Możliwość porozmawiania o diecie z trenerem na siłowni jest bezcenna. Dzięki temu ułożenie własnego jadłospisu, odpowiadającego potrzebom wynikającym z indywidualnych cech i celów, a jednocześnie zgodnego z gustami kulinarnymi, powinno być łatwe.

Co zjeść przed treningiem – 7 produktów, o których musisz pamiętać

A wracając do pytania… Przed siłownią należy zadbać o dostarczenie organizmowi wszystkich składników odżywczych, ale najistotniejsze są węglowodany i ich udział w posiłku przed treningiem powinien być największy.

Co jeść przed treningiem rano, a co przed treningiem po południu?

Trening jest zaledwie częścią naszej aktywności, wplecioną między obowiązki domowe, pracę zawodową, czas odpoczynku i relaksu. Niektórzy preferują ćwiczenia poranne, dla innych jedyną możliwą porą treningu jest popołudnie albo nawet wieczór.

Ma to wpływ na dietę. Jeżeli aktywność sportowa (bieganie, pływanie, ćwiczenia na siłowni) rozpoczyna nasz dzień, konieczne będzie dostarczenie dużej ilości węglowodanów, uzupełnionych o tłuszcze i błonnik. Jeżeli z kolei trening jest zwieńczeniem całodziennej aktywności pozasportowej, porcja węglowodanów może być zdecydowanie mniejsza, a niekiedy wręcz znikoma.

Co jeść po treningu?

Każda aktywność fizyczna, przyspiesza przemianę materii i powoduje szybsze „zużywanie się” naszych mięśni. By zapewnić ich efektywną regenerację, po treningu należy zadbać o dostarczenie białka, oczywiście w lekkostrawnej formie, bogatej w nienasycone kwasy tłuszczowe. Wskazana jest również porcja węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym, z szybko przyswajalnymi cukrami prostymi. Pozwala to na uzupełnienie zapasów zużytego glikogenu.

Z odżywianiem, tak jak z ćwiczeniami, nie należy przesadzać. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek i dbałość o zbilansowaną dietę, dostosowaną do rodzaju treningu. Powinna być ona mądra i… smaczna. Dzięki temu zapewni nam zdrowie, satysfakcję i przyjemność.

Widzimy się w UP? It’s UP to you ?


POWRÓT