Pomoc zwierzętom żyjącym w mieście i jego okolicach, czy to bezdomnym psom lub kotom, czy wolno żyjącym jeżom, a może i pszczołom jest tak samo ważna jak ograniczanie naszego śladu węglowego czy zużywanego plastiku. Dlaczego? Powodów jest wiele, tak dużo jak zwierząt, z którymi wchodzimy w interakcje – jeśli nie więcej. Poza zwykłym poczuciem odpowiedzialności i odrobiną empatii, z każdym z gatunków będzie łączyć sięa indywidualny ich zestaw. Dobrym przykładem są koty domowe (jeśli są wypuszczane na dwór bez nadzoru). Jako gatunek już dawno przestały być częścią dzikiej przyrody, jednak wciąż na nią oddziałują, np.: przetrzebiając populacje ptaków. Dlatego warto dbać o nie dla ich własnego dobra, jak i dobra otoczenia.

 

W UP stawiamy na takie wartości jak szacunek, odpowiedzialność i zaangażowanie. Na co dzień kierujemy się nimi w naszych klubach. Są one dla nas również motywacją do podejmowania dodatkowych działań, wychodzących poza przestrzenie tych klubów. Bycie UPsolutnie z naturą, może oznaczać dbanie o własne zdrowie czy środowisko naturalne, może też oznaczać wsparcie dla naszych futrzastych (i nie tylko!) przyjaciół mieszkających w miastach.

JAK KLUBY UP NIOSĄ POMOC ZWIERZĘTOM

Jako UP bierzemy więc udział w akcjach wspomagających miejskie zwierzaki. Mamy już na koncie pomoc kilku schroniskom, ale dopiero się rozkręcamy! Dzięki zaangażowaniu klubowiczów i naszego zespołu z Grudziądza udało nam się w sierpniu zebrać karmę dla Stowarzyszenia S.O.S. dla Zwierząt w Wąbrzeźnie. Dostarczyliśmy też około 600 ręczników, ponad 40 m2 piankowych mat i kilkanaście piłek do schronisk w Gołańczy, Skałowie i Posadówku. I tak samo jak w Grudziądzu, wraz z naszymi klubowiczami z Poznania organizowaliśmy zbiórki potrzebnych rzeczy dla miejskiego schroniska. Zdecydowanie nie jest to wszystko, co można dla tych organizacji zrobić, ale jeśli jesteście zainteresowani tym, jak można im pomóc – czytajcie dalej!

 

Pomoc dla zwierząt domowych

Wspieranie organizacji pomagających zwierzętom nie musi wiązać się z wydawaniem pieniędzy, oczywiście one też są potrzebne, ale nie każdy może sobie na to pozwolić, a często jesteśmy w stanie udzielić tak samo przydatnego wsparcia w inny sposób. Warto zastanowić się co mogę zaoferować i skontaktować się z wybranymi schroniskami lub innymi, interesującymi nas organizacjami. Zazwyczaj osoby pracujące w tych miejscach będą również w stanie powiedzieć nam, czego w danym momencie potrzebują najbardziej. Bardzo możliwe, że jedną z takich rzeczy będzie coś, co sami możemy zaoferować. Jeśli nie macie pomysłów, co mogłoby to być, poniżej umieszczamy listę, która wam pomoże. ?Wasz czas i obecność – może w schronisku potrzeba wolontariuszy do wyprowadzania i zabawy z podopiecznymi? A może jesteście w stanie jakiegoś zaadoptować?
?Ręczniki, koce, tkaniny – zawsze przydadzą się do ogrzewania zwierząt zimą, tworzenia zabawek a nie zawsze muszą to być to nowe, drogie materiały.
?Zabawki, maty węchowe, szarpaki – lubicie robótki ręczne? To idealna opcja dla was 🙂 w internecie można znaleźć instrukcje jak własnoręcznie robić zabawki dla zwierząt domowych
?Znacie się na social mediach, stronach internetowych, organizowaniu akcji charytatywnych czy zbiórce pieniędzy? Możecie zaprojektować plakat, kubek czy poduszkę, które następnie można oddać na aukcję.
?Na koniec warto też pamiętać o zakupie karmy, czy po prostu samych pieniądzach.

Starajmy się też zawsze, przed rozpoczęciem jakichkolwiek dodatkowych akcji czy zbiórek, zapytać się organizacji czego potrzebuje, aby nasze działania nie poszły na marne, albo nie przysporzyły innym jeszcze większej ilości pracy.

JAK KLUBY UP NIOSĄ POMOC ZWIERZĘTOM

 

Schorniska dla zwierząt i organizacje

Od pracowników schroniska w Poznaniu dowiedzieliśmy się, że warto kontaktować się z organizacjami spoza dużych miast – często borykają się one z większymi problemami, niż te w ośrodkach miejskich. Nie są one tak znane i zdecydowanie mniejsza ilość osób interesuje się wspieraniem ich, dlatego poniżej umieściliśmy listę organizacji zajmujących się niesieniem pomocy zwierzętom w okolicach miast, w których znajdują się kluby UP. Oczywiście ta lista nie jest wyczerpująca i jeśli są jakieś miejsca, które chcielibyście nam polecić – dajcie znać ?

Gdańsk:
Schronisko dla Zwierząt w Gdańsku
OTOZ ANIMALS Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dąbrówce k. Wejherowa

Grudziądz:
Schronisko dla zwierząt w Grudziądzu Centrum Opieki nad Zwierzętami
Schronisko dla Zwierząt w Węgrowie
Stowarzyszenia S.O.S. dla Zwierząt w Wąbrzeźnie

Poznań:
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt „Azorek” w Obornikach
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Swarzędzu
Schronisko “Cywil” w Gołańczy
Schronisko Zwierzakowo w Posadówku
Schronisko dla zwierząt w Skałowie

 

Pomoc dla dzikich zwierząt

JAK KLUBY UP NIOSĄ POMOC ZWIERZĘTOM

Zwierzęta domowe nie są oczywiście jedynymi, które mogą potrzebować pomocy. Osierocone ptaki, ranne jeżyki czy lisy, które uciekły z fermy futerkowej niekoniecznie powinny znaleźć się w naszych domach, co jednak zrobić, gdy zauważymy ranne zwierzę?

Można zadzwonić pod numer 986 do Animal Patrol straży miejskiej lub do straży pożarnej (998), jeśli jest ono uwięzione w jakimś miejscu. Można również wejść na stronę Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, by znaleźć informacje o organizacjach zajmujących się ochroną zwierząt i kontaktować się z nimi bezpośrednio. Tu zamieszczamy listę tylko kilku z nich:

Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
Polskie Stowarzyszenie Ochrony Jeży “Nasze Jeże”
Fundacja Dziki Azyl – Centrum Pomocy dla Jeży i Dzikich Zwierząt
Spółka partnerska „Czapla” – Gabinet Lekarzy Weterynarii K. Żywna i Partnerzy

Pomagamy współnie? IT’S UP TO YOU!


POWRÓT