W naszych klubach chcemy być UPsolutnie z naturą. Oznacza to dbanie o siebie i środowisko naturalne. Jest to niezwykle ważne w dobie zmian klimatycznych, jednak nie zawsze łatwe. Dlatego też traktujemy je jako cel i wyzwanie, do którego dążymy codziennie, małymi krokami. Codziennie myślimy o tym, jak ulepszać nasze działania – od projektowania klubów, przez ich funkcjonowanie po prace biurowe. Dziś chcemy opowiedzieć wam jak oszczędzamy wodę w klubach – to jedno z naszych wyzwań, podejmijcie je z nami.

JAK OSZCZĘDZAMY WODĘ W KLUBACH UP

Myśląc o ekologii, środowisku naturalnym i działaniach na jego rzecz zazwyczaj przychodzi nam do głowy segregacja śmieci, ograniczanie zużycia plastiku czy walka z zanieczyszczeniami powietrza. Jednak to lato zwróciło uwagę całej Europy na kwestię susz, gdy ilość wody w wielu rzekach obniżyła się do poziomów w dawnych czasach zwiastujących okresy głodu. I chociaż letnie susze za nami, nie znaczy to, że problem zniknął. Nawet w tym momencie różne części Polski borykają się z niedoborami wody. Zdziwieni?

 

Po co oszczędzać wodę?

Oszczędzanie wody może wydawać się zbędnym w krajach o takim klimacie i geografii jak Polska. Mamy pod dostatkiem rzek czy jezior, a w ciągu roku częściej zdarza nam się narzekać na za dużą ilość opadów niż na ich brak. Jednak tylko część z wody dostępnej w środowisku nadaje się do spożycia. Kto może zauważyć też, że woda, z której korzystamy w naszych domostwach czy przemyśle trafia do oczyszczalni i dalej znów do środowiska naturalnego – nie powinno jej więc zabraknąć, prawda? Niestety sprawa nie jest aż tak prosta.

Przede wszystkim nie wszystkie ścieki w Polsce są poddawane procesom oczyszczania. Pomijając tak rażące zaniedbania jak niedawne zanieczyszczenie Odry, jeszcze w 2013 r. tylko 70% ludności Polski odprowadzało ścieki do oczyszczalni – to znaczy, że pozostałe 30% mogło doprowadzić do zatrucia naturalnych cieków wodnych.

JAK OSZCZĘDZAMY WODĘ W KLUBACH UP

Dodatkowo powinniśmy brać pod uwagę stan wód podziemnych. Trzech na czterech mieszkańców Unii Europejskiej jest uzależnionych od dostaw wody z ujęć głębinowych – są one źródłem wody pitnej, korzysta się z nich w rolnictwie i przemyśle. Są one też głównym regulatorem obiegu wody słodkiej. Oznacza to, że działają jak gąbka i gdy wody jest za dużo na danym terenie, pochłaniają jej nadmiar, by następnie w momentach suszy “oddać” ją do reszty środowiska. Niestety poziom wód głębinowych w wielu miejscach w Polsce zmniejsza się. Powodów jest wiele, wszystkie związane z działalnością człowieka i zmianami klimatu. Wymienimy tutaj tylko kilka z nich, takich jak ich nadmierny pobór, kopalnie odkrywkowe czy nawalne deszcze (które zamiast powoli wsiąkać w glebę “ześlizgują się” do rzek i jezior lub są wychwytywane przez studzienki). Powinniśmy więc oszczędzać wodę, po prostu aby nam jej nie zabrakło. Niedostateczna ilość wody wiązać się będzie nie tylko z pragnieniem, ale i z problemami w produkcji energii, żywności oraz wielu innych produktów. Poza środowiskiem naturalnym cierpieć będziemy też i my. Dodatkowo, na poziomie jednostkowym, oszczędzanie wody najzwyczajniej w świecie jest też oszczędnością finansową.

 

Sposoby na oszczędzanie wody

Wiemy już dlaczego warto oszczędzać wodę, ale jak to robić? Sposobów jest wiele a ich wybór będzie zależał od potrzeb i możliwości danej osoby. W Klubach Fitness UP przede wszystkim stosujemy prysznice i krany z bateriami czasowymi. Oznacza to, że woda cieknąca z niezamkniętego kranu nie jest nigdy naszym problemem. Jest to świetne rozwiązanie dla łazienek dostępnych dla dużej grupy ludzi, ale już niekoniecznie w czyimś domu. W naszych klubach znajdziecie też dystrybutory z wodą – możecie zapytać się, jakim cudem jest to oszczędność wody? Już wam odpowiadamy, zmniejszając zużycie plastiku zmniejszamy również ilość wody zużytej do jego produkcji. Jeśli do wyprodukowania i transportu litra wody butelkowanej potrzeba aż 7 litrów wody, to wypicie jej z dystrybutora zaoszczędzi ich co najmniej kilka.

JAK OSZCZĘDZAMY WODĘ W KLUBACH UP

Jeśli jednak zastanawiacie się jak zaoszczędzić na wodzie w domu, poniżej podpowiadamy wam kilka pomysłów: – Wyłączaj kran podczas mycia zębów,
– Wybieraj prysznic zamiast kąpieli w wannie,
– Mycie naczyń w zmywarce zużywa mniej wody niż ręczne,
– Pamiętaj o naprawach hydraulicznych, a wybierając sprzęty rozważaj ich wydajność,
– Nie uruchamiaj zmywarki czy pralki, jeśli nie są zapełnione,
– Jeśli masz ogród, możesz zbierać deszczówkę do podlewania roślin,
– Ogranicz zużycie produktów, których wytwarzanie pochłania dużo wody, np.: jedz mniej mięsa, pij kranówkę zamiast wody butelkowanej lub słodkich napojów,
– Nie koś trawników.

 

Oszczędzanie wody na własną rękę jest świetne, szczególnie jeśli dzielicie się swoją wiedzą z innymi. Najważniejsze jest jednak działanie na poziomie rządowym – zmiany zielono-błękitnej infrastruktury, a także przepisy prawne zachęcające firmy i rolników do inwestowania w rozwiązania przyjazne dla środowiska. Dlatego też kolejną, niesamowicie ważną rzeczą, jaką można zrobić by oszczędzać wodę jest świadome głosowanie czy głosowanie na odpowiednie projekty obywatelskie. Odpowiedzialność spoczywa na nas wszystkich.

 

Pamiętajcie – IT’S UP TO YOU!

autor: Wiktoria Gazda
źródło:

Strona główna


https://www.wody.gov.pl
https://www.wodociagi-sroda.pl


POWRÓT