UP to kluby z misją, ponieważ chcemy zaoferować Wam – naszym Klubowiczom, nie tylko przestrzeń do ćwiczeń, ale i możliwość tworzenia zdrowego stylu życia, bycia UPsolutnie fit. Dbanie o zdrowie, nie kończy się na sporadycznych odwiedzinach u lekarzy, składa się na nie wiele elementów, o których w codziennym zabieganiu łatwo zapomnieć. Jeśli zastanawiacie się czym one są lub szukacie dalszych inspiracji – jesteście w odpowiednim miejscu!

 

Czym jest fit lifestyle?

Bycie fit jest modne nie od dzisiaj, ale dobra kondycja czy zgrabna sylwetka nie są jedynymi wyznacznikami zdrowia, a to właśnie ono powinno być naszym celem, jeśli chcemy być naprawdę fit. Jak to zrobić? Jest to trochę bardziej skomplikowane od pójścia raz w tygodniu na siłownię. Aby być zdrowym, mieć dobrą kondycję i po prostu czuć się świetnie we własnym ciele trzeba połączyć ze sobą myślenie o różnych sferach naszego życia, dbać o każdą z nich. Dlatego często mówi się o fit lifestyle’u, bo jest to praca nad zmianą nawyków i całego sposobu życia. Brzmi skomplikowanie? Wcale nie musi takie być! Jak ze wszystkimi zmianami – warto wprowadzać je powoli, stopniowo, krok po kroku. A jeśli zdecydujesz się pracować z nami, cały proces stanie się jeszcze łatwiejszy. Oto kilka rzeczy, na które powinno się zwrócić uwagę, planując poprawę swoich nawyków:

 

FIT LIFESTYLE – 100% UP LIFESTYLE

Jak się już pewnie domyślasz, aktywność fizyczna jest bardzo ważną częścią utrzymywania dobrej formy. Nie musisz jednak biegać maratonów, nawet krótki spacer jest lepszy niż całkowity brak ruchu, jeśli danego dnia nie czujesz się na siłach. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca jednak przynajmniej 150 – 300 min. umiarkowanie intensywnej aktywności tygodniowo (polecamy np. zajęcia ze spinningu), a amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) dodaje jeszcze 2 dni treningu siłowego (tu radzimy odwiedzić nasze Strefy Maszyn Izolowanych, Półwolnych i Wolnych Ciężarów). Oczywiście ćwiczenia można rozbić na krótsze serie lub wykonać 75 min intensywnego treningu (wciąż pamiętając o 2 dniach poświęconych ćwiczeniom siłowym). Są to bardzo ogólne zalecenia, nie biorące pod uwagę indywidualnych potrzeb poszczególnych osób, dlatego najlepszym rozwiązaniem byłoby ułożenie spersonalizowanego planu ćwiczeń – w tym mogą pomóc Ci nasi trenerzy – wystarczy wybrać Klub UP i umówić się na pierwszą bezpłatną wizytę. W części naszych klubów możesz również umówić się na konsultację z fizjoterapeutą.

 

Zdrowe odżywianie

FIT LIFESTYLE – 100% UP LIFESTYLE

Kolejnym ważnym elementem dbania o zdrowie jest odpowiednie odżywianie i nie mamy tu na myśli katorżniczej diety 😉 Jeśli zaczynasz zmiany od małych kroków, wprowadź po prostu do swoich posiłków więcej świeżych warzyw i produktów pełnoziarnistych. Na naszym blogu, w sekcji DIETA już niedługo będzie można znaleźć nie tylko porady dotyczące zdrowego odżywiania, ale i pomysły na przepisy. Odpowiednio dobrana dieta pomaga również w walce z różnymi chorobami, nie tylko tymi, które są od niej zależne (jak cukrzyca czy osteoporoza) – w takich przypadkach warto zgłosić się do specjalisty i stworzyć z nim odpowiedni jadłospis.

 

Dobre samopoczucie

FIT LIFESTYLE – 100% UP LIFESTYLE

Chociaż ten podpunkt może dziwić, nie jest on w żadnym przypadku pomyłką. Uczono nas już w szkole, że w zdrowym ciele, zdrowy duch i faktycznie, ciężko mówić o dobrym samopoczuciu, jeśli nasze ciało boryka się z jakimiś problemami. Jednak nie jest to droga jednokierunkowa, nasze samopoczucie ma również wpływ na to, w jakim stanie jest nasze ciało! Dlatego powinniśmy dbać też o odpoczynek, czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi, a także postarać się ograniczyć stres (na tyle, na ile to możliwe). Wartościowe relacje z innymi ludźmi (lub zwierzętami!) mogą stanowić nieocenioną pomoc w budowaniu zdrowia psychicznego, a dzięki aktywności fizycznej można doraźnie radzić sobie ze stresem. Jednak tak jak w poprzednich punktach, znowu radzimy udać się do specjalisty jeśli od dłuższego czasu nie czujesz się najlepiej – warto wtedy poszukać pomocy u psychoterapeuty, tak samo jak warto udać się do dentysty, jeśli od jakiegoś czasu boli nas ząb.

 

Dlaczego zdrowy tryb życia jest ważny?

Częściowo na to pytanie odpowiedzieliśmy już wcześniej – pozwala on na lepsze samopoczucie i utrzymywanie dobrej kondycji, po prostu poprawia jakość naszego życia. Dzięki wprowadzeniu wspomnianych zmian w swoich nawykach jesteś w stanie ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia wielu chorób (m.in. cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych, choroby wieńcowa serca, depresji, raka).

 

UPsolutnie zdrowy styl życia

W UP staramy się jednak patrzeć szerzej zdrowie, nie zapominając o tym, że mają na nie wpływ różne zewnętrzne czynniki. Możemy nie palić papierosów, ćwiczyć i odpowiednio się odżywiać, ale codziennie być narażonym na działanie smogu, mikroplastiku czy innych zanieczyszczeń związanych z działalnością człowieka. Dlatego też w UP łączymy sport i eco lifestyle, bo rozumiemy, że bez zdrowej planety nie możemy mówić o zdrowiu w ogóle – stąd nasze działania związane z dbaniem o środowisko naturalne.

FIT LIFESTYLE – 100% UP LIFESTYLE

Jedno z naszych haseł to IT’S UP TO YOU – to zależy od Ciebie. Tak samo można by opisać czym jest zdrowy tryb życia, dla każdej osoby będzie on wyglądać trochę inaczej. Nie istnieje jeden przepis odpowiadający potrzebom wszystkich, ponieważ każdy z nas jest inny i potrzebuje indywidualnego zestawu rozwiązań. Warto go szukać, mając za wsparcie UP_Społeczność i pamiętaj – wybór należy do Ciebie!

autor: Wiktoria Gazda


POWRÓT