Powszechnie wiadome jest jak ważna w życiu powinna być sprawność fizyczna. Już od najmłodszych lat, przez zajęcia sportowe, przekazywana jest nam wiedza o ruchu. Na każdym kroku możemy się spotkać z hasłami promującymi aktywność fizyczną jak „ruch to zdrowie” czy „ w zdrowym ciele zdrowy duch”. Po przez ćwiczenie nawet 30min dziennie jesteśmy w stanie poprawić znacząco swoje zdrowie. Staramy się dbać o kondycję naszego organizmu chodząc do lekarza, robiąc badania lekarskie, odżywiając się zdrowo. Dlaczego więc tak niewiele osób nie dba o siebie w kwestii aktywności? Wiedząc, że dzięki treningom można zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca czy cukrzycy, powinniśmy traktować ćwiczenia jako nasza rutyna. Dlaczego tak się nie dzieje? Jak zmotywować się do ćwiczeń?

 

Motywacja zewnętrzna

Jednym z głównych celi podejmowania się ćwiczeń jest chęć poprawienia wyglądu. Odnosi się to często do zrzucenia kilku kilogramów. Przede wszystkim na początku powinniśmy obrać jasno ustalony i realny CEL. Brak motywacji do ćwiczeń powoduje, że często idziemy ślepo za zachęcającymi nagłówkami „ jak stracić 10kg w tydzień” lub „spal 800kcal w 30min”. Niestety, to nie działa. Kiedy założymy, że musimy stracić 10kg w ciągu miesiąca, a w rzeczywistości uda się stracić 5kg może to doprowadzić do braku chęci do treningu i odrzucić od dalszego trenowania mimo osiągnięcia już sporego postępu. Zawód spowodowany brakiem spodziewanego efektu przyczynia się często do całkowitej rezygnacji z aktywności fizycznej. Ostatecznie kończy się to często przybraniem kolejnych kilogramów i złymi wspomnieniami związanymi z siłownią. Dlatego ważne jest aby na początku przygody z ćwiczeniami nie nastawiać się na ogromne efekty w krótkim czasie, osiągniecie ich jest możliwe w dłuższym procesie.

 

Motywacja wewnętrzna

Motywacja wewnętrzna jest bardzo silnym bodźcem skłaniającym do działania. Wymaga ona zrozumienia swoich potrzeb i chęci osiągnięcia celu. Bardzo ważnym aspektem jest tutaj samoakceptacja i wiedza na temat aktywności fizycznej. Przy takim zestawieniu treningi zmieniają się w pasję sprawiającą przyjemność. Warto wiedzieć jakie zmiany zachodzą w organizmie dzięki regularnym ćwiczeniom:

– pozytywny wpływ na układ krążeniowy, serce staje się mocniejsze a jego ukrwienie znacząco wzrasta zmniejszając ryzyko zawałów serca,

– zwiększa się siła mięśni, a co za tym idzie postawa ciała ulega zmianie, chodzimy wyprostowani oraz bóle mięśniowe i stawowe stopniowo zanikają,

– zwiększamy pojemność płuc oraz ilość tlenu dostarczanego do organizmu,

– osoby mające problem z cholesterolem także mogą poprawić swoje wyniki badań, ćwiczenia pomogą we wzroście frakcji HDL i obniżą poziom frakcji LDL,

– treningi pozwalają uregulować poziom glukozy we krwi wpływając na gospodarkę insulinową, a więc osoby chore na cukrzycę powinny uwzględniać w swojej codzienności aktywność fizyczną,

– jednym z najważniejszych, zdrowotnych pozytywów ćwiczeń są endorfiny wytwarzane w trakcie oraz po treningu, one są odpowiedzialne za dobry nastrój oraz humor, dodatkowo mogą zmniejszać uczucie bóli mięśni.

Wyżej wymienione przykłady to tylko część z mnóstwa zalet jakie otrzymamy chodząc na siłownię. Często nie zdajemy sobie sprawy z ogromnych korzyści jakie możemy otrzymać stosunkowo niewielkim nakładem pracy i energii

 

Gdzie zacząć ćwiczyć – w domu czy na siłowni?

Naszym subiektywnym zdaniem zdecydowanie lepiej ćwiczyć na siłowni. Owszem, w domu można czuć się bardziej komfortowo, jednak znajdziemy tam sporo rozpraszaczy. Hałas podczas treningu często okazuje się przeszkadzający dla domowników i zmusza do rezygnacji. A co z telewizorem, kanapą, dobrym jedzeniem lub książką? W domu znajdziemy wiele czynności, które będą bardziej zachęcające w danym momencie od jakiegokolwiek ruchu i nie będą pomocne przy braku chęci do treningu. Szykując się na siłownię nastawiamy się już psychicznie na aktywność. Dodatkowo w domu rzadko kiedy jesteśmy w stanie zgromadzić odpowiednio dużo sprzętu. Ćwiczenia z własną masą ciała mogą być skuteczne na początku, ale później warto wprowadzać dodatkowe obciążenie dla zwiększenia bodźców.

Ponad to samo wybranie się na siłownię może okazać się dużą motywacją. Obserwacja innych podczas treningu lub poczucie przynależności do danej grupy mobilizuje do stawiania sobie coraz większych celów.

Jeśli nie wiesz jak zacząć trening zawsze możesz skorzystać z darmowego treningu wprowadzającego przeprowadzonego przez trenera personalnego w danym klubie. Na takim spotkaniu nie tylko dowiesz się jak trenować poszczególne partie ciała ale także zaznajomisz się z maszynami i urządzeniami znajdującymi się na siłowni. Dodatkowo mając karnet w siłowni Up możesz korzystać z wielu lokalizacji. W samym Poznaniu jest ich aż 3! Jeśli nawet będziesz chciał się wybrać do Trójmiasta na weekend – tam też znajdziesz nasz klub i nie będziesz musiał rezygnować z treningu. Up znajduje się łącznie w 5 miastach: w Poznaniu, okolicach Poznania: Luboniu i Swarzędzu oraz w Gdańsku i Grudziądzu.

 

Mam karnet na siłownię, co dalej?

Jeśli masz już wykupiony karnet lub wejściówkę na siłownię warto zastanowić się nad tym co powinniśmy zabrać ze sobą do torby sportowej. Na pewno będzie Ci potrzebny wygodny strój, nie ograniczający ruchu w żadnym stopniu oraz oczywiście buty. Najlepiej sprawdzą się te na płaskiej podeszwie, inne sportowe obuwie też będzie dobre bez obowiązku kupowania nowych. W torbie nie może zabraknąć wody, jednak bez obaw, wystarczy że przyniesiesz na siłownię Up swoją własną butelkę, a wodę będzie można pobierać ze specjalnie przeznaczonych do tego celu dystrybutorów całkowicie bezpłatnie.

Nie wiem jak ćwiczyćOferta treningów personalnych UP

W przypadku kiedy jesteś początkującą osobą zaczynającą swoją przygodę z treningami, powinna Cię zainteresować oferta trenerów personalnych. Są to doświadczone osoby z dużą wiedzą. Nie tylko nauczą Cię jak efektywnie ćwiczyć, ale także zadbają o Twoje zdrowie poprzez dobrany, pod Twoje potrzeby trening.

Ogromnym plusem pracy z trenerem jest plan działania jaki od niego otrzymujesz, wiesz co robić, kiedy i jak. Jeśli masz brak chęci do treningu, odpowiednia osoba – trener rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości i sprawi, że będziesz z przyjemnością chodził na siłownię. Przy takim zestawieniu i regularności ćwiczeń pozostaje czekać jedynie na Twoje efekty!

 

Nie lubię ćwiczyć z ciężarami

Często wiele kobiet wstydzi się lub po prostu nie lubi ćwiczeń z obciążeniami lub na maszynach. Dla takich osób Up przygotował specjalną, bogatą ofertę zajęć grupowych. Prowadzą je wykwalifikowani instruktorzy fitness, którzy zadbają o Twoją figurę oraz pozytywną energię. W zależności od twojego doświadczenia czy wieku znajdziesz na pewno coś dla siebie!

Widzimy się w UP? It’ s UP to you!

Autor: Katarzyna Heberlein


POWRÓT