W naszych publikacjach skupiamy się przede wszystkim na tym, co najbardziej interesuje bywalców klubów UP, czyli na typach treningów i zajęć grupowych, a także na szeroko rozumianym zdrowym modelu życia. Jednak mówiąc o korzystnym wpływie treningu na siłowni na stan naszego organizmu, nie możemy zapominać o efekcie psychologicznym. To nasz UP lifestyle, gdzie chodzi nie tylko własną satysfakcję z wykonanych ćwiczeń, ale też o wartość interakcji społecznych.

 

Spis treści
1. Społeczne znaczenie sportu
2. Wspólne ćwiczenia jako skuteczna motywacja
3. Razem na siłowni
4. Społeczność siłowni? Jasne!
5. #generation UP = lepszy świat

 

Społeczne znaczenie sportu

ZBUDUJ Z NAMI #GENERATION UP

O tym, że sport jest jednym z najważniejszych czynników integrujących społeczności, wiemy już od wieków. Starożytne igrzyska gromadziły widzów, będąc rozrywką i nośnikiem wspólnie przeżywanych emocji. Wartość ze wspólnego uprawiania sportu odkryto nieco później, przy czym początkowo rozrywka ta, w ówczesnych realiach społecznych, była raczej zarezerwowana dla wyższych klas. Potrzeba było rewolucji przemysłowej i wielkich zmian struktury społecznej, by amatorska aktywność sportowa stała się popularnym sposobem spędzania wolnego czasu.

Dzisiaj mamy do czynienia z dwoma nurtami, na swój sposób integrującymi społeczności lokalne, krajowe i międzynarodowe. Pierwsza kategoria to sport profesjonalny, uprawiany przez zawodowców na użytek widowni, traktowany jako widowisko-rozrywka, a jednocześnie ważny składnik tożsamości i narzędzie polityczne. Najważniejsze są tutaj emocje wspólnego kibicowania, a całość działa w złożonej maszynerii biznesowej.

Druga kategoria to sport amatorski, uprawiany dla przyjemności, indywidualnie lub grupowo. Obecne są w nim wątki rywalizacji, a z drugiej strony – urok współdziałania i współpracy. Motywacja może być różna, od woli zademonstrowania swojej przewagi, osiągnięcia najlepszego możliwego wyniku, poprzez chęć zachowania dobrej kondycji, po przyjemność z obcowania z innymi i walory towarzyskie. Wokół poszczególnych dyscyplin sportowych, miejsc uprawiania sportu, wydarzeń, tworzą się większe i mniejsze społeczności, połączone wspólną pasją, zainteresowaniami, nawykami, językiem…

 

Wspólne ćwiczenia jako skuteczna motywacja

W amatorskim uprawianiu sportu utrzymanie systematyczności jest jednym z największych wyzwań. Nic dziwnego: pochłania nas i wyczerpuje praca zawodowa, bardzo angażujące i męczące są obowiązki domowe, więc przezwyciężenie oporu przed kolejnym wysiłkiem nie jest łatwe. A bez systematyczności trudno mówić o efektach: wyniku sportowym, świetnej kondycji czy wymarzonej sylwetce.

Wspólne uprawianie sportu jest motywujące. Oczywiście w najlepszej sytuacji są osoby uprawiające gry zespołowe, regularnie spotykające się na treningach i rozgrywkach. Stałe terminy spotkań są wpisane w ten model aktywności, więc trzeba się temu podporządkować. W nieco gorszej sytuacji są zwolennicy dyscyplin indywidualnych, którzy sami decydują o swoich treningach. Dobrym, często praktykowanym rozwiązaniem, jest wtedy połączenie sił z inną osobą o podobnych zainteresowanych i wspólne sesje biegowe, treningi rowerowe, wyjścia na basen czy wizyty na siłowni.

ZBUDUJ Z NAMI #GENERATION UP

Razem na siłowni

Wydawałoby się, że osoby korzystające z siłowni skupione są raczej na osiągnięciu własnego, indywidualnego celu. Wybierają taką formę aktywności chcąc zwiększyć własną wydolność, marząc o ładniejszej sylwetce czy dążąc do zbudowania imponującej muskulatury. Zgadza się – skupiają się na sobie, ale nie oznacza to, że nie potrzebują wsparcia i motywacji. Obecność towarzyszki/towarzysza, nawet jeżeli będzie to osoba skupiona na realizacji innego celu, i tak będzie doskonale wpływała na motywację.

Jeszcze lepiej mechanizm ten działa przy zajęciach grupowych. Namówienie kogoś do uczestniczenia w atrakcyjnych, dobrze zaplanowanych i świetnie prowadzonych, treningach, jest łatwiejsze niż ściągnięcie tej osoby na siłownię.

Bardzo często na wspólne treningi decydują się znajomi, przyjaciele, członkowie rodziny, partnerki z partnerami itd. Nawiasem mówiąc – w klubach UP wspieramy to, oferując choćby rabaty przy zakupie karnetu dla bliskiej osoby.

 

Społeczność siłowni? Jasne!

Wartościowe relacje międzyludzkie mogą być „przynoszone” (kiedy dwie lub więcej osób decyduje się na przyjście do klubu by wspólnie ćwiczyć), ale przecież i tak, samoistnie, tworzą się też w gronie trenujących.

Oczywiście, proces ten zachodzi szybciej przy zajęciach grupowych, zorganizowanych i liczniejszych. Ale mikro-społeczności zawiązują się również w gronie ćwiczących indywidualnie, na przyrządach czy z wolnymi ciężarami. I dotyczy to nie tylko zapaleńców spędzających na siłowni długie godziny. Przecież również trenujący 2-3 razy w tygodniu mają swoje ulubione dni i pory. Nietrudno więc spotkać wtedy kogoś z podobnymi przyzwyczajeniami.

Takie relacje zwykle zawiązują się wokół tematów sportowych (trening, odzież sportowa, akcesoria, odżywki). Wymiana doświadczeń, możliwość skorzystania z rad bardziej doświadczonych, dostęp do cennych informacji, ale i zwykła przyjemność z ponownego spotkania trenującej osoby – to wszystko trudno przecenić.

 

Na szczęście atmosfera klubu fitness sprzyja naturalności. Intensywność relacji międzyludzkich jest wypadkową realnych potrzeb i gotowości do takich kontaktów. Niektórzy ograniczą się do powitalnego „cześć” i życzliwej ale zdawkowej wymiany uprzejmości, inni będą wdawać się w dłuższe rozmowy, a część będzie rozwijała nową znajomość również poza klubem. Nic na siłę…

 

#generation UP = lepszy świat

Jako UP bardzo cenimy społeczny aspekt ćwiczeń w klubie. Do tego stopnia, że znalazł się w naszej deklaracji, wyeksponowanej na naszej stronie internetowej i naszych klubach:

„UP Fitness i UP Siłownia, to miejsca wyjątkowe, tworzące, oprócz profesjonalnej przestrzeni do ćwiczeń, miejsce spotkań i swoją misję, wokół której skupia się społeczność UP. Poprzez zdrowy tryb życia w ramach treningów fitness, a także porad żywieniowych i edukacji pro-środowiskowej, chcemy wpływać na tworzenie zdrowszego i lepszego świata.”

ZBUDUJ Z NAMI #GENERATION UP

Ot, tak sobie wymarzyliśmy i jesteśmy do tej idei w pełni przekonani. Staramy się tworzyć dobre warunki i zapraszamy wszystkich do wspólnego tworzenia nowego świata. Zbuduj z nami #generation UP.

Widzimy się w UP? It’s UP to you ?


POWRÓT