Brak motywacji do treningu to bardzo częste zjawisko. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna – i nie jest to pusty frazes. Dzięki niej nie tylko wzmacniają się nasze mięśnie, ale także zdecydowanie poprawia się wydolność wszystkich narządów. Bardzo istotne jest to, że nawet mała aktywność fizyczna może przynieść efekty. Pod warunkiem oczywiście, że będzie ona wykonywana regularnie. Problemem wielu osób jest niestety słomiany zapał. Odpowiednia i skuteczna motywacja do ćwiczeń, a zwłaszcza motywacja do ćwiczeń w domu, często jest czymś, co trzeba wypracować. Jak zatem samemu motywować się do ćwiczeń? Podpowiadamy.

 

Spis treści:
1. Psychologia fitnessu: jak motywować się do regularnych ćwiczeń?
2. Motywacja do ćwiczeń – zacznijmy od początku
3. Motywacja do ćwiczeń w domu – co robić, by chciało się chcieć?
4. Motywacja na siłowni – wyznaczaj cele

 

 

Motywacja do ćwiczeń – zacznijmy od początku

Ćwiczyć możemy w domu albo na siłowni. Indywidualnie, w grupie lub pod okiem trenera personalnego. Wszystkie formy aktywności fizycznej są wskazane i tylko od nas i naszych predyspozycji zależy, które z nich wybierzemy. Jednak w aktywności fizycznej nie można zapominać o najważniejszej kwestii, jaką jest oczywiście odpowiednia motywacja do ćwiczeń. Nie ulega wątpliwości, że najtrudniej jest zmotywować się samemu, dlatego motywacja do ćwiczeń w domu stanowi największe wyzwanie.
Od czego zacząć? Najlepiej od zrozumienia tego, czym w ogóle jest motywacja do ćwiczeń i dlaczego jest aż tak istotna. Motywacja do ćwiczeń, tak jak do wszystkich innych aktywności, to jeden z procesów psychologicznych, który ma znaczący pływ na to, jak zachowują się poszczególni ludzie, co robią i w jakim kierunku podążają. Motywacja jest bardzo ważna, bo gdy jej nie ma, to nic nas nie nakręca do działania i najzwyczajniej w świecie – mimo początkowego zapału…przestajemy ćwiczyć. Zniechęca nas pogoda, zły nastrój. Powodów może być bardzo wiele.

Psychologia fitnessu: jak motywować się do regularnych ćwiczeń?

Motywacja do ćwiczeń w domu – co robić, by chciało się chcieć?

 

Zmotywowanie się do aktywności fizycznej we własnym domu, zwłaszcza po powrocie z pracy lub gdy mamy wiele innych obowiązków do wykonania, jest wyjątkowo trudne. Motywacja do ćwiczeń w domu ma jednak ogromne znaczenia i sprawia, że jesteśmy bliżej osiągniecia celów, które sami sobie założyliśmy.
Jak motywować się samemu w domu do wykonywania regularnej aktywności fizycznej? Po pierwsze trzeba wyznaczyć sobie własne i indywidualne cele. Takie, które jesteśmy w stanie realnie osiągnąć. Zbyt wygórowane cele mogą niestety przynieść odwrotne skutki i zamiast zachęcić, zniechęcą nas do aktywności.
Motywacja do ćwiczeń w domu to także zmiana nastawienia i nauka pozytywnego myślenia. Na początek warto poznać i zrozumieć wszystkie zalety domowych ćwiczeń. Nie każdy lubi przebywać wśród ludzi, nie każdy ma też możliwość chodzenia do klubu fitness czy na siłownię. Dlatego ćwiczenia w domu są świetnym rozwiązaniem. Zwłaszcza, że nie brakuje rozwiązań, które w tym pomagają. Można skorzystać ze specjalnej aplikacji z treningami lub gotowych zestawów ćwiczeń w formie video. Do dyspozycji mamy także gotowe plany treningowe, które pozwolą nam ułożyć ćwiczenia idealne dla naszych potrzeb.

Psychologia fitnessu: jak motywować się do regularnych ćwiczeń?

Motywacja na siłowni – wyznaczaj cele

 

Niektórzy mówią, że największą motywacją do ćwiczeń na siłowni, jest zakupienie karnetu na cały rok z góry. Z pewnością jest w tym wiele prawdy. Ponadto ta opcja jest zwykle najbardziej opłacalna finansowo. Motywacja na siłowni będzie skuteczna pod pewnymi warunkami. Po pierwsze, podobnie jak w przypadku ćwiczeń w domu, konieczne jest wyznaczenie celów. Kolejnym krokiem jest ich stopniowa realizacja.
Motywacja na siłowni wymaga konkretnego planu działania. Można sporządzić go samodzielnie lub zlecić profesjonalnemu trenerowi. Warto wyznaczać krótkoterminowe cele, gdyż ich szybsze osiągniecie, będzie nas cieszyć. A radość z nawet najmniejszego sukcesu, jest doskonałym motywatorem do dalszego działania. Siłownia daje wiele możliwości. Tworząc plan treningowy decydujemy, jaki rodzaj treningu wykonamy w danym dniu. Zaplanujemy liczbę powtórzeń każdego z ćwiczeń i stopień jego intensywności. Na siłowni bardzo pomocny jest sprzęt, który pozwoli na ćwiczenie konkretnych partii mięśni. Zawsze można też liczyć na pomoc instruktora. Motywacja na siłowni wynika także z poczucie wspólnoty oraz wyjątkowej atmosfery. Tutaj każdy stara się być lepszą wersją siebie.
Motywacja do ćwiczeń i odpowiednie nastawienie to najważniejsze czynniki, które prowadzą do osiągnięcia sukcesu. Zatem bez względu na to, czy zamierzasz ćwiczyć w domu, czy na siłowni, kluczem do osiągnięcia zamierzonych efektów jest przede wszystkim odpowiedni stan umysłu.


POWRÓT