Joga przybyła do naszego kraju z dalekich Indii, gdzie stanowi odrębną filozofię i dyscyplinę samodoskonalenia. Joga znana jest od wielu tysięcy lat, jednak wiele osób dopiero zaczyna odkrywanie jej niesamowitych praktyk oraz wyjątkowo korzystny wpływ na cały organizm. Zwłaszcza, że jej praktykowanie jest odpowiednie w zasadzie dla każdego: bez względu na płeć, czy wiek. Co warto wiedzieć, zanim zostaniemy zaawansowanymi joginami? Joga dla początkujących – oto garść informacji w pigułce.

 

Spis treści:
1. Joga dla początkujących – krótkie wprowadzenie
2. Joga dla początkujących: zdrowy kręgosłup – podstawowe pozycje
3. Joga dla początkujących a asany i ich rodzaje
4. Joga dla początkujących w domu – korzyści i zalety

 

 

Joga dla początkujących – krótkie wprowadzenie

Najprościej mówiąc, joga to połączenie kilku czynności, które oddziałują na sferę aktywności fizycznej, duchowej oraz umysłowej. Jej celem jest całkowite jednoczenie ciała i umysłu. Co ciekawe, joga ma pozytywny wpływ na wszystkie układy ludzkiego organizmu, a pierwsze efekty ćwiczeń można zauważyć już po kilku tygodniach. Joga dla początkujących wymaga przede wszystkim zrozumienia, że u jej podstaw – jak w przypadku każdej aktywności fizycznej – leży pozytywne myślenie.
Joga opiera się na połączeniu ćwiczeń fizycznych i odpowiedniego oddechu. Szczególną wartość w jodze ma spokój ciała i umysłu. Niektórym osobom na początku praktyk trudno jest się odpowiednio skupić i wyciszyć. Najpopularniejsze i najczęściej praktykowane rodzaje jogi to: Hatha-joga, Bhakti-joga, Karma-joga, Mantra-joga, Dżniana-joga, Radża-joga oraz Tantra-joga. Popularność jogi w Polsce stale rośnie. W ofercie większości klubów fitness , obok zajęć dla zaawansowanych, znajduje się także joga dla początkujących. Sporą popularnością cieszy się też joga dla początkujących w domu. Bez względu na to, gdzie chcemy ją uprawiać, zwracajmy uwagę na to, by poprawnie wykonywać poszczególne pozycje.

zdrowie psychiczne, joga

Joga dla początkujących: zdrowy kręgosłup – podstawowe pozycje

 

W trakcie praktyk jogi przyjmowane są przeróżne pozycje, które nazywa się asanami. Asana to rodzaj postawy, jednak celem asany jest nie tylko odpowiednie ułożenia ciała, ale również – a być może głównie – lepsze poznanie swojego ciała, jego możliwości i wyeliminowanie wszystkich wewnętrznych blokad. Praktykując jogę, wykonujemy pozycje siedzące, leżące, stojące oraz skrętne. Dlatego joga dla początkujących może wydawać się skomplikowaną aktywnością. Pracuje dosłownie całe ciało. Bardzo istotną rolę odgrywa przy tym oddychanie. Poszczególne asany przynoszą pozytywne efekty dla konkretnych partii ciała, dlatego warto poznawać je wszystkie i włączać do codziennej praktyki.

joga

Joga dla początkujących a asany i ich rodzaje

 

Podstawowe asany dzielą się na stojące i odwrócone. Niektóre są bardzo proste – dzięki nim nawet poranna joga dla początkujących pozwala z energią wkroczyć w dzień. Inne wymagają zaawansowanej sprawności fizycznej, dużego doświadczenia, ale także odwagi, jak np. stanie na głowie.
Jedną z popularniejszych pozycji w jodze jest kwiat lotosu. Ma ona niebywałe właściwości – przede wszystkim dotlenia nasz organizm i wzmacnia koncentrację, co stwarza idealne wręcz warunki do medytacji. Inną popularną pozycją jest pies z głową w dół. Asana ta jest prosta, dlatego zaliczana jest do podstawowych pozycji jogi. Poranna joga dla początkujących to zawsze pies z głową w dół i inne proste pozycje otwierające ciało i umysł na resztę dnia. Pies z głową w dół regeneruje całe ciało, a także wycisza i pomaga pozbyć się całodziennego zmęczenia. Stanowi więc idealne zwieńczenie dnia.

pozycje jogi

Joga dla początkujących w domu – korzyści i zalety

 

Joga dla początkujących to najczęściej sposób na walkę z uporczywymi bólami kręgosłupa. Joga dla początkujących w domu to metoda dla osób, które potrafią się wyciszyć jedynie we własnych czterech katach. Joga jest o tyle niesamowita, że nie tylko skutecznie pomaga w walce z dolegliwościami bólowymi naszego zmęczonego ciała, ale przede wszystkim działa profilaktycznie.
Joga dla początkujących zdrowy kręgosłup – to ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni oraz ich rozciągnięcie, co w efekcie sprawi, że dolegliwości bólowe odejdą w zapomnienie. Najlepsze asany na ból pleców to: supta padangusthasana – otwieranie pleców i tyłów nóg oraz bhujangasana – pozycja kobry dla wzmocnienia pleców. Również balasana, czyli pozycja dziecka, bardzo dobrze oddziałuje na kręgosłup – wydłuża go, jednocześnie przywracając symetrię mięśni znajdujących się po jego bokach.
Podsumowując – joga dla początkujących może stać się pierwszym rozdziałem w pięknej podróży do osiągnięcia zwinnego, zdrowego i zrelaksowanego ciała.


POWRÓT