Skąd my to znamy? Paniczne wyłączanie budzika, mycie zębów i ubieranie się w biegu. Śniadanie fit? Nie ma czasu! Jedzenie na stojąco i nerwowe sprawdzanie czy zdążymy na właściwy autobus. A po pracy – na siłownię! Żeby zadbać o swoje ciało.

Świetnie! Mamy już motywację, a ona jest kluczem do sukcesu. Jednak nie będziemy ani zdrowsi ani piękniejsi, jeśli nie zachowamy w życiu harmonii. Pamiętajmy, że istnieje złote trio, niezależnie od wieku regulujące pracę organizmu. Należą do niego: ruch, sen, a także zdrowa, zbilansowana dieta.

 

Spis treści
1. Co powinno się jeść na fit śniadanie
2. Śniadanie wysokobiałkowe i śniadanie na redukcji
3. Zdrowe śniadanie – dla kobiety, dla mężczyzny
4. Szybkie i zdrowe śniadanie?
5. Przede wszystkim – jakość

 

Co powinno się jeść na fit śniadanie?

SZYBKIE I ZDROWE ŚNIADANIE FIT – DLACZEGO WARTO STAWIAĆ NA JAKOŚĆ?

Śniadanie nazywa się czasem najważniejszym posiłkiem i jest w tym dużo prawdy. To, jak traktujemy organizm o poranku, wpływa na jakość reszty dnia. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na dobór składników – aby dostarczały nam dużo energii, a jednocześnie nie składały się wyłącznie z cukrów prostych.

Co się za tym kryje? Różnorodność! Złym pomysłem będzie spożywanie na śniadanie samych węglowodanów. Lubimy smak owsianki? – znakomicie, połączmy ją z pokrojonym w kostkę bananem, dodajmy garść orzechów. W ten sposób posiłek będzie nie tylko zdrowszy, ale również smaczniejszy.

Przepadamy za chlebem? Wybierzmy ten pełnoziarnisty i udekorujmy go plastrami świeżych pomidorów lub zielonego ogórka, szczypiorkiem czy rzodkiewką.

 

Śniadanie wysokobiałkowe i śniadanie na redukcji

Węglowodany mają tę zaletę, że ich działanie jest szybkie. Natychmiast dostarczają nam dużo energii, jednak po niedługim czasie znów zaczynamy odczuwać głód. Nie jest to efekt, na którym zależy osobom dbającym o sylwetkę, ponieważ przyczynia się do sięgania po różnego rodzaju (często niezdrowe) przekąski. Jak z tym walczyć?

SZYBKIE I ZDROWE ŚNIADANIE FIT – DLACZEGO WARTO STAWIAĆ NA JAKOŚĆ?

Jedną z metod jest włączenie do śniadaniowego menu białka. Znakomitym pomysłem będzie tradycyjna jajecznica albo jajko gotowane. Badania udowodniły, że spożywanie wysokobiałkowego posiłku o poranku pomaga dłużej utrzymać uczucie sytości. Dodatkowo takie produkty jak jajka, są bogate w cenne minerały i witaminy. Twaróg, jogurt naturalny, czy może sałatka z kurczakiem? Możliwości jest wiele, a efekt zaskakuje. Śniadanie wysokobiałkowe jest polecane również osobom zwiększającym aktywność fizyczną i budującym masę mięśniową – pamiętajmy jednak, że pełnowartościowy posiłek składa się z wielu produktów, a dieta jest przede wszystkim kwestią doboru ich proporcji.

 

Zdrowe śniadanie – dla kobiety, dla mężczyzny

Można powiedzieć – zdrowe śniadanie dla każdego. Wiek i płeć wpływają przede wszystkim na nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Zdrowe śniadanie dla kobiety czy dla mężczyzny to takie, które odpowiada aktualnym potrzebom organizmu. A te są ściśle związane z aktywnością fizyczną. Należy pamiętać o zasadzie – więcej ruchu to więcej potrzebnych kalorii. Nawet na diecie redukcyjnej istnieje minimum zapotrzebowania, które zawsze należy uwzględnić. Jeśli istnieje taka możliwość, warto skonsultować się z dietetykiem, który doradzi optymalne rozwiązanie, zgodne z naszym trybem życia.

 

Szybkie i zdrowe śniadanie?

W dobie fast-food’ów brzmi to podejrzanie. Bo „szybkie” zazwyczaj znaczy: niezdrowe, wysokokaloryczne, pozbawione składników odżywczych. Ale przecież wszystko zależy od nas. Spróbujmy włączyć do swojej diety więcej warzyw i owoców. Sprawdzajmy skład produktów i sięgajmy po żywność jak najmniej przetworzoną. Unikajmy sztucznych napojów, zamiast nich wybierając wodę lub świeżo wyciskany sok. Wybierajmy mądrze i zaopatrzmy się w dobrej jakości produkty, z których będziemy w stanie skomponować wartościowy posiłek.

Przygotowanie smacznego, pożywnego śniadania nie musi zajmować dużo czasu. Najważniejsze to zadbać o składniki. Samo przygotowanie fantazyjnej sałatki, kanapki czy kolorowej owsianki zajmie kilka minut. W dodatku, jeżeli mamy w zwyczaju wstawać na ostatnią chwilę – poranny posiłek możemy przygotować poprzedniego dnia. Niektóre dania, np. owsianka na zimno albo smoothie z powodzeniem mogą poczekać na nas w lodówce.

 

Przede wszystkim – jakość

SZYBKIE I ZDROWE ŚNIADANIE FIT – DLACZEGO WARTO STAWIAĆ NA JAKOŚĆ?

Zaopatrzeni w odpowiednie produkty i rzetelną wiedzę zjedzmy śniadanie, delektując się jego smakiem. Chwila zatrzymania i skupienia na potrzebach organizmu jest bardzo potrzebna, dlatego jedzmy uważnie. Nie spieszmy się. Jedząc szybko nie zyskujemy od razu poczucia sytości i w rezultacie nieświadomie przekraczamy zapotrzebowanie kaloryczne.

Wróćmy do aktywności fizycznej – tutaj też liczy się jakość. I regularność. Być może nie mamy nawet określonego celu (zrzucenie kilogramów, wyrzeźbienie atletycznej sylwetki) i po prostu chcemy czuć się dobrze w swoim ciele. W takim przypadku najefektywniejsze będą ćwiczenia angażujące jego jak największy obszar. Rozpoczynając od spaceru, jazdy na rowerze, pływania, aż do zajęć na siłowni.

Nigdy nie ćwiczyłaś/ćwiczyłeś? Jeśli masz obawy – po prostu przyjdź i zapytaj. W wybranych Klubach UP pierwsze wejście jest darmowe. Oferta dotyczy zarówno treningu indywidualnego, jak i zajęć grupowych. Na początek przygody z siłownią szczególnie polecamy zajęcia grupowe ogólnorozwojowe i budujące wytrzymałość. Porozmawiaj z naszymi trenerami. Gwarantujemy, że jeśli spróbujesz, na pewno znajdziesz coś dla siebie. Kluczem do sukcesu jest konsekwencja. Połączenie zdrowej diety, aktywności fizycznej i odpowiedniej ilości snu może zdziałać cuda i znacząco poprawić jakość życia. Wystarczy zrobić pierwszy krok – już jutro rano, rozpoczynając od zdrowego fit śniadania.

 

Widzimy się w UP? It’s UP to you ?


POWRÓT